Belediyemiz, KARBEM' de eğitim gören çocukların eğitim düzeylerinin yükseltilmesi için yapmış olduğu çalışmaların yanında; bölge gençlerinin sosyokültürel seviyelerinin yükselmesi ve yaşadıkları kent ile bütünleşmelerini sağlamak amacıyla çeşitli kültür-sanat faaliyetleri de düzenlemektedir.

Karbemli öğrencilerin katıldığı futbol,voleybol ve masa tenisi turnuvaları düzenlenerek öğrencilerin hem bedensel gelişimlerini desteklemekte hem de sosyal yönden grup bilinciyle hareket etmelerini sağlamaktadır.

 

KARBEM bünyesinde, öğretmenlerimizin öncülüğünde kurulmuş olan kültür-sanat kollarında açılan kurslarda (koro, dans, tiyatro vb.) kendilerini geliştirme fırsatı bulunan öğrenciler; yıl içinde düzenlenen değişik etkinliklerde, canlı performanslar düzenleyerek, bu alandaki becerilerini sergileme imkanı bulmaktadırlar. Ayrıca bu etkinliklere katılımı sağlayan; değişik kültürel çevrelerden gelen dezavantajlı öğrenci ailelerinin, bu yolla sosyal ve kültürel yaşama entegrasyonu konusunda da önemli kazanımlar elde edilmektedir.

 

Belediyemiz, değişik tarihlerde düzenlenen "söyleşi, panel, tiyatro, konser" gibi etkinliklerin yanında tarihi, kültürel değerlerini tanıma amacıyla düzenlenen kültür gezilerine katılım sağlayan Karbemli öğrencilerin kültürel birikimlerini geliştirmesine de olanak sağlamaktadır. Öğrencilerin sınavlarda tercih yapacakları üniversite ve liseleri daha yakından görmek amacıyla eğitim gezileri de düzenlemektedir.

Ayrıca, yaşadığımız teknoloji ve bilgi çağında, bilgi edinmenin değer ve önemini kavratmak amacıyla her yıl Karbemli öğrencilerin katıldığı sınıflar arası bilgi yarışmaları düzenlemekte ve eğlenerek edinilen bilgilerin güzel bir ortamda paylaşılmasını sağlamaktadır.